Report z Liveevil, Stíny plamenů, The Factor a Self-hatred

Posted: 11.3.2016 in Cestování a zážitky z něj, Hudba

První březnový pátek konal se v západočeské metropoli zajímavě nalajnovaný metalový dýchánek, na který jsme se chystali už asi tak od Mikuláše. Ač jsme v Plzni cca potřetí v životě, na místo konání se dostáváme v pohodě, včas a dokonce i bez mapy. U vstupu dáváme necelý dvě kilča za osobu a jako odměnu každej obdržíme hned tři razítka, přičemž toho třetího si prý máme vážit jakožto osobního věnování. Zajímavá kulturní vsuvka hned u vstupnýho, ale proč ne, hlavně, že je legrace. To se ostatně potvrdí hned o pár metrů dál u stánku s merchem, kde se nám velmi aktivní hokynář snaží prodat cokoliv ještě před koncíkem. S díky odmítáme, jelikož podle naší filozofie musí kapela napřed předvést něco pořádnýho na pódiu, abychom si od ní mohli něco koupit. Přiznávám ale, že koupit si dnes novou fošnu Liveevil jsme byli (výjimečně) rozhodnuti už před vyloděním se na hlaváku v Plzni, labyrintu to světa a ráji bezdomovců.

 
Ale zpátky na muziku. Celou akci startují lotyšští The Factor, kteří spolu s Liveevil jedou turné s názvem Powerplay. Lidí před sebou nemají zrovna málo a frontmen v netradičně světlým saku hned začíná publikm kočírovat po svým. Jeho komunikace s lidma je mi sympatická, jejich muzika už o něco míň, ještě k tomu když se ozvou tóny Iron Maiden. Je to takovej tuctovej rock/metal, kvůli kterýmu podle mýho kapela nemusí vážit tak dlouhou cestu od Baltu až do ČR. Ale rozhodně špatnej dojem nezanechali – na rozjezd dobrý.

 
Naše hlavní hvězdy – severomoravskonorští Liveevil – jdou na věc hned po nich. Je docela úsměvné sledovat, jak si kluci sami zvučí už v kostýmech, ve kterých pak za pár minut odpálí celou show, vypadá to tak, že vlastně zvukovka plynule přechází do prvního regulérního fláku. Nutno ocenit jejich práci ohledně image (i když u Petra Staňka mi chybělo to číro, který má na PR fotce k novýmu albu), holt nejsou jako spousta tuzemských kapel, který na podium vylezou v riflích, teniskách a no name triku. Set se skládá hlavně z alba „Blacktracks“, tedy absolutní novinky, až jsem byl samotným frontmanem při nákupu alba po koncertě upozorněn, abych se prý nespálil. Některý nový věci mě bavily víc, některý míň, a to hlavně proto, že to občas tvořilo jakousi zvukovou masu, ze které nebyly poznat jednotlivý elementy, především se sem tam ztrácel zpěv (o porozumění slovům nemluvě). Určitě bych vypíchnul „Devilation“ a „Encounter“ jako jedny z nejlepších. Dostalo se ale i na starší vypalovačky jako „Remind Me“ nebo klasiku klasik „Sky and Nails“. Necelých 50 minut a 9 songů ale uteklo jako voda, a tak nutně muselo nastat neveselé loučení.

 
Netřeba však truchlit dýl než do další kapely – domácích kanálních znalců v podobě Stínů plamenů. Parket je plnej, což je dobře, jen je to trochu smutnej nepoměr k vystoupení Evilů, na který bylo za celej večer lidu asi nejmíň. Lord Morbivod, který poctivě už od sedmi večer obchází klub v gumákách, seshora diktuje tempo, kytary řežou, bicí nás kropí jako kulomet, a jelikož zazní i „Flexibilní stoka“ nebo „Plošná ratizace Plzně“, hodnotíme tuhle show jako absolutně podařenou – a podobného názoru je snad i kapela a zbytek osazenstva, takže si dokonce vyřveme „Zugabe“.

 
Publikum však mírně řídne, únava roste a na pódiu se odehrává jedna z nejroztodivnějších zvukovek, co jsem za poslední dobu viděl. Éterická vokalistka domácích doomových Self-hatred pěkně prosí pana zvukaře o tohleto či támhleto do toho či onoho odposlechu, přičemž následně vydává zvuky na úrovni Morbivoda ve Flexibilní stoce. Ne, na tohle nějak nemáme náladu – snaha se cení, ale my jdeme na kutě, a to i proto, abychom si v hlavě uchovali výbornej hudební zážitek z předchozích kapel a náhodou nám ho něco nenarušilo. Jediným negativem večera tak vlastně zůstala kuřácká zóna začínající už u stánku s merchem a to, že se kouř často otvíranejma dveřma linul i do sálu. A to je vzhledem k převažujícím pozitivům večera, myslím, dobrý.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s