The Birthday Massacre – Hide and Seek

Posted: 12.11.2013 in Hudba

Počátkem října 2012 vyšlo již páté „regulérní“ studiové album kanadské synthrockové smečky The Birthday Massacre, jež má být podle jejich PR (zejména po stránce textů) temnější než alba předchozí, na čemž má prý hlavní podíl záliba zpěvačky Chibi týkající se nevyřešených případů vražd ve spojení s obecnější tematikou města a všudypřítomné smrti.

Rozjezd v podobě Leaving Tonight je velmi, až příliš velmi nenápadný, po chvilce gradování se mírně rozjede a příjemně přechází z rychlejšího pravidelného tempa do náhle tlumeného, i přesto na tuto skladbu podle mého poměrně rychle zapomenete. Její funkce by se dala označit jako oznamovací, čili „jsme tady a věnujte nám prosím pozornost,“ zároveň však jako by říkala „ale nebojte se, ty pořádný pecky teprve přijdou.“

Plynule přecházíme do dvojky Down, pecky s velkým P, jedná se o (neoficiální) singl nabídnutý vydavatelstvím Metropolis týden před vydáním alba volně ke stažení. Refrén je patřičně úderný s nezvykle břitkým vokálem (balancujícím mezi punkem a metalem!), následně přecházející do standardně romantické polohy, kterou Chibi tak dokonale ovládá a díky které jsou TBM tak výjimeční. Pro mě nejlepší kus tohoto alba.

A jsme u Play With Fire s úvodem, při kterém vám vzrušením běhá mráz po zádech, samozřejmě tím víc, pokud disponujete opravdu kvalitní poslechovou aparaturou. Zasněně smutný vokál a patřičně tajemně působící hudební podklad dávají tušit blížící se, avšak dosud neviditelné nebezpečí, v závěrečné pasáži však již nemilosrdně rozsévající smutek a bolest, s čímž příjemně kontrastuje následující „skočná“ Need .

Výrazné synťáky a zpočátku takřka pouze vokál Chibi s postupně se připojujícími nástroji, jako to máme možnost slyšet v Calling, jsou poznávacím znamením TBM, vlajkovou lodí ve flotile Hide and Seek (i TBM obecně) by však mohla být i Alibis s dalším receptem na kvalitní song: tentokrát nakopnutý úvod v režii všech nástrojů, poté utlumení a prostor pouze pro Chibi, načež se postupně vše brilantně propojuje, aby píseň bez předchozího varování (ale stále nenásilným způsobem!) najednou ustala.

Po opět skočnější a pro koncerty jako dělané záležitosti jménem One Promise tu máme In This Moment s úvodem v podobě romanticky zurčícího potůčku (či vodopádu) a líbivých, až přeslazených synťáků, což však absolutně neznamená negativum – TBM i tohle jednoduše umí prodat na vynikající úrovni.

Na rozloučení nám Kanaďané servírují pompézně působící kousek The Long Way Home, což není jejich úplně standardní řemeslo a člověka to tím pádem nutí přemýšlet daleko více, než u songů předcházejících, a aby vás u toho rozjímání nikdo nerušil, nabízí konec skladby jedinečnou možnost – odplout na tiše šumících vlnách zážitků z právě ukončeného poslechu…

Jak jsme si již u TBM zvykli, každý jejich nový materiál je napjatě očekáván a následně vřele přijímán a nejinak je tomu u tohoto halloweenského počinu v podobě Hide and Seek. Kapela vlastní unikátní (a osvědčený) recept s ingrediencemi v podobě „osmdesátkových“ synťáků, industrialově znějících kytar, hutných basů a především sladkého a zároveň jemně zlověstného vokálu Chibi, které TBM vynesly celosvětovou popularitu, zároveň se však nebojí různých experimentů. Oceňuju přirozeně působící zvukovou návaznost jednotlivých skladeb (tak jako např. u setů DJs), i když to pak má za následek pocit, že cédéčko byla vlastně jedna dlouhá skladba, a může to i navozovat dojem jakési jednotvárnosti – já však tuhle „jednotvárnost“ TBM miluju a jistě v tom nejsem sám. Jediným nedostatkem v souvislosti s TBM tak zůstává to, že jsem je měl možnost vidět zatím pouze jednou, je to už tuze dávno a zatím to na vylepšení skóre z mé strany nevypadá.

9/10

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s